Vai lēti žogi ir pareizā izeja?
Lēti žogi, vai tas tiešām skan pareizi? Iespējams, ka esošajā situācijā tas liekas labs risinājums, bet vai tiešām žogi ir jāvērtē tikai pēc cenas? Cik esam gatavi maksāt par zīmolu? Vai tiešām cena nodrošina kvalitāti?
Apskati veiksim šādā secībā: paneļu žogi un vārti, žogi ruļļos un stabi tiks apskatīti citos rakstos. Centīšos nedaudz veikt tirgus apskatu un novērtēt, cik maksā dažādu ražotāju žogi kā arī kādas tehnoloģijas izmantotas tos veidojot. Apskati veicu interneta veikalos, neņemot vērā dažādas akcijas.
Paneļu žogi
Pirmais fakts, kas krīt acīs ir tas, ka Betafence vienmēr tiek minēta kā pamatkategorija, bet citi žogu ražotāji tā arī tiek saukti – citi, laikam jau tas arī par kaut ko liecina! Tātad, paneļu žogi – kā pirmos aprakstīšu žogus, kuri tikuši zem kategorijas “Lēti paneļu žogi”. Cena par 1.2m augstu žogu ir par ~8% zemāka kā Betafence žogiem, bet cena par 2m augstu žogu ir 30% zemāka, kas šķiet daudz pirmajā acu uzmetienā, bet par to nedaudz vēlāk. Nākošie žogi no mistiskās “citi” kategorijas – cena par 1.2m augstu žogu praktiski identiska Betafence žogiem, bet 2m augtie žogi ir par 15% lētāki.
Tātad, kur rodas šīs cenas atšķirības? Vai Betafence žogi tiešām ir tik dārgi un citi žogi lēti? Sākšu ar to, ka minētie “lēti paneļu žogi” ir pārklāti ar krāsu, kura, saprotams, viegli pakļaujas mehāniskām skādēm, turpretī abi dārgākie žogi ir pārklāti ar PVC un cinkoti, kas nodrošina to, ka tie nekādīgi nerūsēs ļoti ilgi.
Vēl viens faktors, kas jāņem vērā ir stiepļu diametrs. Šeit arī rodas šīs cenas atšķirības – Betafence žogos tiek izmantotas 4 un 4.5mm stieples, lai slodze, kas var rasties žogam, tiek pilnvērtīgi slāpēta un žogs deformētos tikai plastiski, vai nedeformētos vispār. Abos pārējos žogos izmantotas tikai 4mm stieples, kas daudz mazākā mērā nodrošina slodzes pareizu pārnesi.
Kā pēdējo šoreiz minēšu acu izmēri. Atkal Betafence žogi izceļas un acu izmēri tiem ir vismazākie, respektīvi žogs ir vairāk aizpildīts ar stieplēm un ir daudz izturīgāks. Attiecīgi Betafence žogiem acu izmēri ir 50x100mm, bet pārējiem 50×200 – atšķirība jūtama.
Secinājumi – cenas atšķirības rodas tikai ekonomējot uz materiāliem un tehnoloģijām. Betafence žogus ražo jau 130 gadus, un ir tā kompānija, kas piedāvā inovācijas, nevis tās utilizē!
Vārti
Ar vārtiem situācija ir pat nedaudz interesantāka. Apskatīti tiks vienviru un divviru vārti no Betafence kā arī Latvijā ražotie vārti. Cenas atšķirības šoreiz nav tik krasas un Betafence vārti ir tikai par ~12% dārgāki abos gadījumos. Arī piedāvātie vārtu izmēri ir ļoti līdzīgi. Tomēr interesantākais ir tajā, ka Latvijā ražoto vārtu pildījums (siets) ir veidots no Betafence žogiem, turpretī Betafence vārtiem tas ir speciāli veidots priekš vārtiem. Vārtu rāmis Latvijas vārtiem ir apstrādāts ar pulverkrāsu vai arī cinkots un nokrāsots, turpretī Betafence vārti, tradicionāli, ir cinkoti un pārklāti ar PVC. Pirms raksta rakstīšanas šādu iznākumu nebiju gaidījis, tomēr neteikšu, ka esmu pārsteigts!
Rakstā tika izmantoti dati no žogufabrikas interneta veikala.